FORUM DYSKUSYJNE BRANŻY OPTYCZNEJ

OPTYKA - BRANŻOWY SPECJALISTYCZNY DWUMIESIĘCZNIK
Teraz jest 24 paź 2014, 11:30
DobreWidzenie.pl - to bezpłatny katalog firm: optyk, okulista, ortoptysta, optometrysta - promocja za darmo!

Strefa czasowa: UTC + 2

Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 wrz 2011, 12:20 

Witam!

Podczas okresowych badań w pracy okulista zalecił
mi używanie okularów z antyrefleksem przy pracy
przy komputerze.
Na recepcie napisał +1,0 przy OP i OL.

Nie używam okularów i nie odczuwam potrzeby ich
używania nawet przy czytaniu najmniejszych znaków.
Obawiam się, że gdy zacznę używać przepisanych
okularów do pracy przy komputerze to moje oczy się
rozleniwią i w krótkim czasie przy czytaniu książek
też będą potrzebne.

Ponadto, dziwi mnie przepisanie plusów do pracy
przy komputerze. Staram się zachować odpowiednią
odległość od monitora i z pewnością jest ona większa
niż od czytanej książki.

Bardzo proszę o wyjaśnienia.

Pozdrawiam

PostNapisane: 26 wrz 2011, 08:43 

Witam!
Czy plusy czy minusy,czy do bliży,czy do dali...czy do obojętnie czego moim zdaniem antyrefleks musi być.
Dzięki antyrefleksowi oczy zachowują taki komfort widzenia,jakość widzenia jak bez okularów.Oczywiście bez antyrefleksu też będzie Pan widział( w końcu soczewka sama w sobie posiada jakąs moc),ale widzenie,obraz będzie blady,bez dobrego kontrastu.Ja to nazywam "mlekowatym" widzeniem.
Co do mocy określonych na badaniach kresowych to ciężko się wypowiedzieć.Podstawowe pytanie to ile ma Pan lat.Czasem lekarze jak widzą wiek pacjenta,najczęściej powyżej 40stki to patrzą w rubryczkę,tabelke i profilaktycznie dają określoną moc przypisaną do wieku.Oczywiście nie sugeruje,że i w tym przypadku tak było.Może lekarz sprawdzał,wykorzystywał metody,test w/g których doszedł do wniosku,że potrzebuje Pan okularów.
Pisze Pan,że dobrze Pan czyta z bliskich odległości,ale czy jak jest słabsze światło,np. wieczorami to oczy bardziej się nie męczą Panu?Nie odczuwa Pan mniejszego komfortu czytania przy gorszym świetle?Ludzie często myślą,że albo widzi się super albo już jesteśmy slepi i dopiero okulary.Z reguły w okulary do bliży wchodzi się stopniowo i początkowo przy mocach niewielkich nie odczuwa się dużych dolegliwości.
Cóż ,może nie pociesze Pana,ale i tak będzie Pan miał okulary i tak,kwestia czasu,jeżeli okaże się,ze sa potrzebne to nie odrzucać ich.
Na koniec doradziłbym wizytę u innego okulisty w celu sprawdzenia.jestem ciekawy co doradzi.
Życze powodzenia i pozdrawiam

PostNapisane: 26 wrz 2011, 13:53 

Dziękuję za odpowiedź.

VE napisał(a):
Czy plusy czy minusy,czy do bliży,czy do dali...czy do obojętnie czego moim zdaniem antyrefleks musi być.

W Internecie można znaleźć takie opinie, jak i całkiem przeciwne, wg których producenci
tylko nabijają sobie kasę.
Najlepiej by było móc porównać "na własnych oczach" takie same okulary z antyrefleksem
i bez, ale nie wiem czy w sklepie optycznym jest to możliwe.

Natomiast w moim pytaniu chodziło mi przede wszystkim o to czy jest sens używania okularów
"do bliży" przy pracy przy monitorze komputerowym. Odległość jest przecież zdecydowanie
większa niż w przypadku czytania książki. Niepokoi mnie tutaj również i to, że jeśli moje
oczy przyzwyczają się do używania okularów do bliży, to potem będę musiała ich używać
także do czytania, wcześniej niż gdyby to nastąpiło w przypadku nieużywania okularów
do monitora.

VE napisał(a):
Czasem lekarze jak widzą wiek pacjenta,najczęściej powyżej 40stki to patrzą w rubryczkę,tabelke i profilaktycznie dają określoną moc przypisaną do wieku.

No właśnie. Medycyna to coraz bardziej statystyka. Jeśli coś zachodzi w większości przypadków,
to w pozostałych też musi i z głowy.

Pozdrawiam

PostNapisane: 01 paź 2011, 00:09 

Gołym okiem widać różnicę w soczewkach z albo bez antyrefleksu.W każdym optyku ktoś powinien pokazać różnićę.Ja tak robię i po takiej prezentacji nie ma już mowy o zwykłych soczewkach.JaJa sam piszę na podstawie włąsnych doświadczeń ponieważ noszę okulary od 17lat i przerabiałem zwykłe soczewki i nigdy więcej ich sobie nie zamontuje w okulary.

Jeżeli jednocześnie się czyta i użytkuje komputer,czyli czyta się z monitora to są dwa wyjścia.Albo zsunięcie okularów na czubek nosa w przypadku soczewek jednoogniskowych albo zastosowanie soczewek biurowych ,office'owych np. addpower dzięki którym można normanie ostro widzien na odległości bliskie oraz pośrednie.Zwykłe okulary do czytania są dobieranie przeważnie na około 30-40 cm.Monitor komputera ,pomijając laptopa jest dalej dlatego obraz juz nie jest wyraźny.W momencie zsunięcia okularów na czubek nosa i czytanie oraz zaraz przrzucenie oczu ponad okulary skutkuje czesto szybkim zmeczeniem oczu.Np. czytamy mocami +2.00,a zaraz patrzymy znad okularów już mocą 0.00 dpt.Nastepnie znowu przez okulary i tak kilkadziesiąt ma nawet kilkaset razy dziennie przez 8 godzin pracy.

I tak Pan bedzie uzywal okulary i tak.Z mojego doswiadczenia niestety wynika,że osoby które wyczekuja do ostatniej chwili czesto maja wieksze moce niz \ci którzy zaczeli wczesniej .

Reasunując to nie okulary psują oczy (zakładając,że sa dobrze wykonane) tylko długa praca w odległościach bliskich i pośrednich.

PostNapisane: 01 paź 2011, 15:03 

VE napisał(a):
Reasunując to nie okulary psują oczy (zakładając,że sa dobrze wykonane) tylko długa praca w odległościach bliskich i pośrednich.

zagadnienie jest z kręgu "prezbyopijnego" a Twoje podsumowanie że to "długa praca w odległościach bliskich i pośrednich" psują oczy, jest co najmniej niefortunne a na pewno mylące.

Strefa czasowa: UTC + 2