FORUM DYSKUSYJNE BRANŻY OPTYCZNEJ

OPTYKA - BRANŻOWY SPECJALISTYCZNY DWUMIESIĘCZNIK
Teraz jest 23 lip 2014, 08:38
DobreWidzenie.pl - to bezpłatny katalog firm: optyk, okulista, ortoptysta, optometrysta - promocja za darmo!

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: filtr UV 400
PostNapisane: 09 kwi 2011, 15:15 

Witam!
Jest to mój pierwszy post, ponieważ chciałabym się dowiedzieć co oznacza filtr UV 400.
Mam na myśli, czy są takie okulary bezpieczne dla wzroku,bo niektórzy wydają 200zł u optyka i nie wiem czym się różnią.
Znalazłam na allegro np. http://allegro.pl/nerdy-kolory-okulary- ... 37739.html
i nie wiem czy to jest jakiś chwyt reklamowy?
moja mama twierdzi,że są to jakieś chińskie podróby, które psują wzrok i że jest to podejrzane,jeśli kosztują 6zł.
Bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź i poradę.
Pozdrawiam ;)

PostNapisane: 09 kwi 2011, 19:23 

Mamy należy słuchać :D

PostNapisane: 10 kwi 2011, 09:22 

Czego Pani oczekuje za 6 zł :)

Najprawdopodobniej, podobnie jak większość okularów "stojakowych" są to "oprawy" ze zwykłymi barwionymi szybkami, które nie chronią wzroku, a wręcz przeciwnie.

PostNapisane: 10 kwi 2011, 11:08 

ale czy takie okulary z allegro za 6zł. różnią się czymś od tych markowych? np.house itd. ?
btw.na allegro jest napisane,że mają filtr UV400 i
"Zalety naszych Wayfererów:
-certyfikat jakości CE
-filtr UV 400" jeszcze coś pisali o szkłach typu GEEK ?

PostNapisane: 10 kwi 2011, 11:17 

a jeśli kłamią, to czy to nie jest karalne?

PostNapisane: 10 kwi 2011, 12:12 

przepraszam,że piszę post pod postem, ale tutaj chyba nie ma opcji "edytuj".
a co do tych okularów, http://allegro.pl/okulary-nerdy-kujonki ... 78060.html
co oznacza kat.0 ? jest filtr UV 400 i szkła GEEK ,certyfikat CE.
Czy są to okulary, które można kupić w takich jak już mówiłam firmowych sklepach? np. reserved,h&m,house?
bardzo proszę o odpowiedź ;)

PostNapisane: 10 kwi 2011, 13:23 

Jeśli dla Ciebie markowe to House, ... itd to dyskusja jest tutaj bezsensowna.
To mniej więcej tak jak byś kupiła biżuterie w tych sklepach (z plastiku lub czegoś podobnego) a uważała że jest ze złota.

Okulary w Zakładzie Optycznym mają swoją cenę nie ze względu na marżę optyka (to też oczywiście :)) ale m.in na jakość i opraw i soczewek. Zwykłe, najtańsze jakie mogą być soczewki plastykowe to wydatek minimum 20 zł - a gdzie oprawa???
A tutaj masz za 5 - 6 zł całe okulary i pomyśl sobie, że ktoś musi jeszcze na tym zarobić - to co to może być za produkt?

PostNapisane: 10 kwi 2011, 14:22 

jestem po prostu ciekawa, czym różnią się okulary w przykładowych sklepach Cropp itd. a takie z allegro jeśli wyglądają tak samo. Czy jest możliwość,że takie same jak są w markowych sklepach, sprzedają na allegro za taką cenę?

PostNapisane: 10 kwi 2011, 14:28 

a i jeszcze... jak bardzo niszczą wzrok takie zwykłe okulary,tanie(ile czasu około można nosić w dzień,aby nie zepsuł się wzrok?)? lepsze jest noszenie zwykłych tanich okularów, czy lepiej mieć oczy w słońcu, jeżeli tak to dlaczego?
i co oznaczają te kategorie?
przepraszam za tą moją ciekawość :[

PostNapisane: 10 kwi 2011, 18:21 

Dołączę sie do tematu czy jakość filtra może być różnej jakości ?

Mianowicie czy filtr UV 400 w okularach przeciwsłonecznych za 10 zł różni się od filtru w okularach u optyka za 200 zł ? ( nie porównując tutaj materiału oprawy) chodzi mi o sam filtr ? jeśli tak to czym w jaki sposób odcina sie promieniowanie ultrafioletowe interesuje mnie produkcja i sam proces nakładania filtrów na soczewki z góry dziękuję :)

PostNapisane: 10 kwi 2011, 20:00 

Cytuj:
czym różnią się okulary w przykładowych sklepach Cropp itd. a takie z allegro

najprawdopodobniej niczym.

Cytuj:
mianowicie czy filtr UV 400 w okularach przeciwsłonecznych za 10 zł różni się od filtru w okularach u optyka za 200 zł ?

Pytanie czy napis na okularach UV400 zawsze oznacza odcięcie promieniowania UV?
Nie twierdzę, że wszystkie tego typu okulary to oszustwo, ale spora część to po prostu zwykłe zabarwione szybki, które więcej szkodzą naszemu wzrokowi niż w ogóle nie używanie okularów (chodzi o ochronę przed słońcem).

Tzw. filtr UV to specjalne związki, które dodawane są do materiałów z którego wykonywane są soczewki okularowe (w trakcie produkcji tego materiału).

Cytuj:
jak bardzo niszczą wzrok takie zwykłe okulary,tanie(ile czasu około można nosić w dzień,aby nie zepsuł się wzrok?)? lepsze jest noszenie zwykłych tanich okularów, czy lepiej mieć oczy w słońcu, jeżeli tak to dlaczego?

odpowiedziałem wyżej.
Jeśli okulary pseudo przeciwsłoneczne wyposażone są tylko w zabarwioną szybkę to powodują, że gorzej przez takie okulary widzimy. Co za tym idzie nasze źrenice się rozszerzają i wpada do oka więcej promieniowania UV, które w żaden sposób nie jest blokowane.

Kategorie (od 0 do 4) mówią w jakich warunkach oświetleniowych można używać okularów. Kategoria 3 i 4 to okulary przeciwsłoneczne.

PostNapisane: 10 kwi 2011, 22:19 

dziękuję bardzo :)
tzn. że jeżeli jest umieszczona takowa kategoria np.3 to czy powinnam się obawiać pogorszenia wzroku? jeśli kupię takie zwykłe za 15zł. ?
według mojej okulistki mam astygmatyzm i krótkowzroczność ale to jest bardzo minimalne, coś mówiła o zezie rozbieżnym. Czy mogę nosić okulary przeciwsłoneczne kat.3? Czy to może pogorszyć moje schorzenie... ?

PostNapisane: 10 kwi 2011, 22:21 
administrator forum

kategorie inaczej mowia o tym jak ciemna jest soczewka (ile swiatla przepuszcza / ile blokuje) a nic nie mowi o ochronie czy posiadanych filtrach.

PostNapisane: 11 kwi 2011, 00:18 

Frącz napisał(a):
Pytanie czy napis na okularach UV400 zawsze oznacza odcięcie promieniowania UV?

Może nie zawsze aczkolwiek zawsze sprawdzam czy okulary mają filtr UV ściślej mówiąc moja matka posiada soczewki fotochromowe świecąc na nie lampką uv zabarwiają sie natomiast świecąc na nie przez soczewki okularowe nie zabarwiają się nawet w minimalnym stopniu dlatego byłam ciekawa czy ten filtr który odcina te promieniowanie (okulary dokładnie za 8.50 zł) różni się czymś od tych u optyka za wiekszą kwotę jeżeli nie to wynika z tego ,że można nabyć dobry produkt chroniący nasze oczy za śmieszne pieniądze

PostNapisane: 11 kwi 2011, 06:24 

Jeśli okulary sprawdzasz w ten sposób - ok, oznacza to, że soczewki w jakimś stopniu odcinają promieniowanie UV.

Ale problemy z tanimi okularami przeciwsłonecznymi to nie tylko odcięcie promieniowania UV. Często takie soczewki zniekształcają obraz, szczególnie w obszarach bocznych, a zdarza się, że wprowadzają przed oko niewielkie moce (w tym moce pryzmatyczne).

PostNapisane: 11 kwi 2011, 13:22 

tzn ze jesli soczewka ma kat.3 to jaką ma ochronę? (dobra,bdb? ;pogarsza bardzo wzrok kat.4 czy 3?)

i na czym polegaja moce pryzmatyczne?

PostNapisane: 11 kwi 2011, 13:26 
administrator forum

tishaa napisał(a):
tzn ze jesli soczewka ma kat.3 to jaką ma ochronę?

prosze przeczytac moja wypowiedz!!
A moze po raz kolejny trzeba pisac to samo?

LEMUR napisał(a):
kategorie inaczej mowia o tym jak ciemna jest soczewka (ile swiatla przepuszcza / ile blokuje) a nic nie mowi o ochronie czy posiadanych filtrach.

soczewka w kat 4 bedzie po prostu ciemniejsza niz kat3. Jezeli nie maja odpowiedniego filtru ochronnego to kat 4 bardziej zaszkodzi, gdyz zrenica bardziej sie powiekszy i wiecej szkodliwego promieniowania "wpadnie" do oka. Jednak w takim przypadku obie beda szkodliwe, a jezeli posiadaja odpowiednie filtry, to zadna nie szkodzi. Jednak w PL soczewki z kat4 nie sa odpowiednimi do prowadzenia pojazdow (za ciemne)

tylko, ze to wszystko zostalo juz napisane w tym watku

PostNapisane: 11 kwi 2011, 14:09 

przepraszam, po prostu nie zrozumiałam tego "ile światła przepuszcza i ile blokuje".

ja już nie wiem co o tym sądzić bo prawie we wszystkich okularach przeciwsłonecznych na allegro jest napisane,że mają ochronę UV 400 i kat.3 i wnioskuję, że są one bezpieczne. Najgorsze jest to,że tego nie można w żaden sposób sprawdzić, bo mogą kłamać :/

PostNapisane: 11 kwi 2011, 20:00 

jest jakiś sposób, aby sprawdzić z jakiej są kategorii okulary? dziś sprawdzałam w sklepach i nie ma nigdzie jakiegoś znaczka czy coś... :/

PostNapisane: 12 kwi 2011, 23:46 

tishaa napisał(a):
jest jakiś sposób, aby sprawdzić z jakiej są kategorii okulary? dziś sprawdzałam w sklepach i nie ma nigdzie jakiegoś znaczka czy coś... :/
Jest. Niektórzy optycy mogą mieć urządzenie emitujące promienie UV, w które wkłada się okulary i wyposażone w czujnik UV, pozwalający określić ilość przenikających promieni przez dany obiekt.
U mnie jest np. w dioptromierzu (taki bajer :D), ale z ciekawości mnóstwo rzeczy tam wtykałem i nawet chińszczyzna z certyfikatem CE o blokowaniu długości fali do 400nm wypadała wbrew oczekiwaniom całkiem znośnie (zwykle 80-100% UV400 blokowało). Inna sprawa, że plastikowa, przezroczysta zaślepka też coś blokuje, bo plastik ogólnie całkiem przyzwoicie pochłania promieniowanie UV.

tishaa napisał(a):
jest filtr UV 400 i szkła GEEK ,certyfikat CE
Szkła geek to nic innego jak opisanie ich stylu - duże soczewki, mocne (często czarne) oprawy. Geek to po angielsku dziwak lub świr.
(cyt. Wikipedia) "Człowiek, który dąży do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe hobby."
Czyli np. maniak komputerowy lub kujon, a na okulary wzorowane na takich osobach to właśnie "geekowskie".

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1