FORUM DYSKUSYJNE BRANŻY OPTYCZNEJ

OPTYKA - BRANŻOWY SPECJALISTYCZNY DWUMIESIĘCZNIK
Teraz jest 30 wrz 2014, 16:49
DobreWidzenie.pl - to bezpłatny katalog firm: optyk, okulista, ortoptysta, optometrysta - promocja za darmo!

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lut 2008, 06:43 

Witam!

Od dłuższego czasu cierpię (codziennie, przez większość czasu) na bóle głowy (4 lata) i szukałem jej przyczyny u wielu specjalistów. Rzekomo najlepszy okulista w moim mieście stwierdził u mnie egzoforię (po tym jak podkreśliłem występowanie i nasilanie się bólu przy pracy z komputerem oraz czytaniu i oglądaniu TV).

W związku z tym mam pytanie czy zastosowanie pryzmatów wyklucza zastosowanie szkieł asferycznych i podwójnie asferycznych?

Czy z praktyki (statystyka) pryzmaty w przypadku egzoforii nosi się przez cały czas czy tylko do bliży/komputera? Bóle giną u mnie, gdy unikam patrzenia na niewielkie odległości i staram się cały czas patrzeć daleko (chwilami mogę nawet patrzeć bliżej, ale bez wysilania się - nie wpratrując się w detale obrazu - i nie za długo). Dlatego zastanawiam się, czy pryzmaty wogóle mają sens przy patrzeniu w dal skoro nie mam dolegliwości bólowych ani zmęczenia przy patrzeniu w dal bez pryzmatów.

Na forum znalazłem już jedną wypowiedź, że egzoforii do bliży przeważnie towarzyszy ortoforia do dali. To doskonale pasuje do mojego odczucia w trakcie noszenia próbnych okularów z pryzmatem (mam delikatne wrażenie, że do dali oczy mi sie troche dziwnie męczą przez pryzmaty).

Ostatnie pytanie czy faktycznie metoda doboru mocy pryzmatu to metoda prób i błędów? Polecono mi zrobić okulary z pryzmatem o mocy 2 pr dptr dodając żebym nie wydawał na nie zbyt dużo gdyż jest bardzo możliwe, że potrzebne będą pryzmaty o mocy 3 pr dptr.

Moja wada to:
OL sfera -3,5 cylinder -0,75 oś 10 (i ostatnio pryzmat 2)
OP sfera -4,0 cylinder -1,00 oś 165 (i ostatnio pryzmat 2)

Wiek 28 lat. Dużo czasu spędzam przy monitorze.

Bardzo proszę o pomocną odpowiedź!

Tytuł:
PostNapisane: 22 lut 2008, 13:31 

Oczywiście można nosić asferyczną soczewkę z pryzmatem.

Dobór pryzmatów faktycznie nie jest prostą sprawą, dlatego może okazać się, że wymagana jest zmiana wartości pryzmatów.

Proszę również pamiętać, że ze względu na pryzmaty obszar swobodnego patrzenia przez okulary często zmniejsza się. Dlatego należałoby uczyć się patrznia nie tylko poprzez obrót oczami, ale i głową .

Przy Pana korekcji może na przykład nasilać się egzoforia do bliży.
Jezeli Twoje oczy męczą się w okularach do dali, to wykonaj badanie u optometrysty na widzenie do bliży, być może zajdzie konieczność wykonania okularów do czytania.

Pozdrawiam
Andrzej

Tytuł:
PostNapisane: 22 lut 2008, 17:55 

@ndrew napisał(a):
Oczywiście można nosić asferyczną soczewkę z pryzmatem.

A czy podwojnie asferyczne tez sa produkowane?

@ndrew napisał(a):
Dobór pryzmatów faktycznie nie jest prostą sprawą, dlatego może okazać się, że wymagana jest zmiana wartości pryzmatów.

Proszę również pamiętać, że ze względu na pryzmaty obszar swobodnego patrzenia przez okulary często zmniejsza się. Dlatego należałoby uczyć się patrznia nie tylko poprzez obrót oczami, ale i głową .

Przy Pana korekcji może na przykład nasilać się egzoforia do bliży.

Tzn. juz sama korekcja w sferze i cylindrze powoduje/nasila u mnie egzoforie?

Po zmianie okularow na silniejsze mialem wrazenie nieprzyjemnosci przy patrzeniu na ekran monitora czy ksiazke, tak jakbym musial sie zmuszac. Owszem widzialem wyraznie na kazde oko wiec akomodacja oczu jest napewno ok. To co czulem to napiecie gdy patrzylem blisko (czyli jak sadze mam problem z konwergencja).

@ndrew napisał(a):
Jezeli Twoje oczy męczą się w okularach do dali, to wykonaj badanie u optometrysty na widzenie do bliży, być może zajdzie konieczność wykonania okularów do czytania.

Te okulary dobral mi optometrysta, tyle ze uznaje on idealna korekcje (bez odejmowania 0,5D wzgledem wydruku tak jak to robi wiekszosc napotkanych przeze mnie okulistow). Inni lekarze okulisci zalecali mi nieco slabsze okulary.

Nie wiem do konca czy sa za mocne czy moze pryzmaty za slabe/mocne...

Pamietam ze poprzednie okulary jak zrobilem to tez mnie odrzucalo od komputera az w koncu wada mi sie posunela dalej i wtedy patrzylem swobodniej na ekran.

Wnioskuje, ze mialem za mocne okulary jak do tej odleglosci a jednoczesnie po pogorszeniu wzroku mniejsza ostrosc obrazu wymagala mniej precyzyjnej fiksacji obrazu i konwergencji oczu stad swobodniejsze widzenie.

Tytuł:
PostNapisane: 22 lut 2008, 21:59 

Idź do optyka i poproś go o wysłanie zapytania do firm produkjących soczewki, może któraś podejmie się wykonania soczewki podwójnie asferycznej z pryzmatem.

Jeśli chodzi o nieprzyjemne odczucia związane z patrzeniem przez okulary na komputer, to nie powiem Tobie co to powoduje, bowiem przyczyn może być mnóstwo.

Najlepiej opowiedz swojemu optometryście co Tobie dolega i niech on najlepiej znając Twoje wyniki niech zadecyduje, co w takim przypadku zrobić. Oczywiście w grę wchodzi wykonanie dodatkowych okularów do bliży, zwłaszcza do patrzenia na odległość monitora komputera.
Może okazać się również, że soczewki asferyczne nie będą najlepszym wyborem.

Pozdrawiam
Andrzej

Tytuł:
PostNapisane: 22 lut 2008, 23:20 

@ndrew napisał(a):
Idź do optyka i poproś go o wysłanie zapytania do firm produkjących soczewki, może któraś podejmie się wykonania soczewki podwójnie asferycznej z pryzmatem.

Tak zamierzam, ponieważ na zapytanie o najlepsze szkła jeden optyk proponował mi jedynie asferyczne nie proponując podwójnie asferycznych wogóle, drugi stwierdził, że fizycznie nie jest możliwe wykonanie szkieł asferycznych ani podwójnie asferycznych z pryzmatem, optometrysta stwierdził podobnie. I nie wiadomo komu wierzyć...

@ndrew napisał(a):
Jeśli chodzi o nieprzyjemne odczucia związane z patrzeniem przez okulary na komputer, to nie powiem Tobie co to powoduje, bowiem przyczyn może być mnóstwo.

Krótkowzroczność i astygmatyzm miałem niejednokrotnie korygowany więc to odpada (7 różnych okulistów, 4 różne refraktometry) bo nigdy nie pozbyłem się tego nieprzyjemnego uczucia przy patrzeniu w bliż.

@ndrew napisał(a):
Najlepiej opowiedz swojemu optometryście co Tobie dolega i niech on najlepiej znając Twoje wyniki niech zadecyduje, co w takim przypadku zrobić. Oczywiście w grę wchodzi wykonanie dodatkowych okularów do bliży, zwłaszcza do patrzenia na odległość monitora komputera.
Może okazać się również, że soczewki asferyczne nie będą najlepszym wyborem.

Dlaczego soczewki asferyczne miałyby być gorsze? Obecnie używam szkieł asferycznych lub podwójnie asferycznych firmy HOYA (jutro napisze dokładnie jakie to szkła). Choć pewnie nie ma czegoś takiego to jednak nie szkodzi zapytać: Czy jest możliwe (z literatury) by to te szkła spowodowały u mnie z czasem egzoforie lub ból głowy? Niewielkie dolegliwości mialem raczej wcześniej niż kupiłem i zacząłem używać tych szkieł, chociaż przez ostatnie lata dolegliwości znacznie się zwiększyły.

Dziś byłem o kolejnego okulisty - specjalisty od zeza itp. Do bliży ustalił (tym razem konkretnymi metodami naukowymi a nie na oko) moc pryzmatu 6 a do dali 5. Moc szkieł w sferze i cylindrze podobnie jak większość okulistów poprzednich.

Pozdrawiam,
Tomek

Tytuł:
PostNapisane: 24 lut 2008, 18:56 

Nie jest to prawda, że nie wykonuje się szkieł asferycznych z pryzmatami. Wiem to, bowiem sam takie montowałem.

Wiesz, z pewnością każdy inaczej toleruje soczewki. W życiu nic nie ma na 100%, także i tutaj wg producentów soczewek ok. 1% pacjentów może źle tolerować soczewki asferyczne.
Forie ( zeza ukrytego ) mogą wywołać m.in. źle zaordynowane szkła i zły montaż itd itp.

Cytuj:
Dziś byłem o kolejnego okulisty - specjalisty od zeza itp. Do bliży ustalił (tym razem konkretnymi metodami naukowymi a nie na oko) moc pryzmatu 6 a do dali 5.

Co to oznacza konkretne metody naukowe?

Mam nadzieję , że ostatnia z recept pozwoli cieszyć się Tobie komfortowym widzeniem zarówno do dali, jak i do bliży.

Pozdrawiam
Andrzej

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, 04:15 

@ndrew napisał(a):
Nie jest to prawda, że nie wykonuje się szkieł asferycznych z pryzmatami. Wiem to, bowiem sam takie montowałem.

Wiesz, z pewnością każdy inaczej toleruje soczewki. W życiu nic nie ma na 100%, także i tutaj wg producentów soczewek ok. 1% pacjentów może źle tolerować soczewki asferyczne.
Forie ( zeza ukrytego ) mogą wywołać m.in. źle zaordynowane szkła i zły montaż itd itp.

Zły montaż jak na przykład za duży rozstaw w okularach do bliży (o czym piszę dalej)?
@ndrew napisał(a):

Cytuj:
Dziś byłem o kolejnego okulisty - specjalisty od zeza itp. Do bliży
ustalił (tym razem konkretnymi metodami naukowymi a nie na oko) moc pryzmatu 6 a do dali 5.

Co to oznacza konkretne metody naukowe?

No choćby metodą maddoxa. Przeciez na oko nie powinno się tego robić. To śmieszne ze zapłaciłem za wizytę 180 złotych a wartości pryzmatów dostałem oszacowane na oko.

@ndrew napisał(a):
Mam nadzieję , że ostatnia z recept pozwoli cieszyć się Tobie komfortowym widzeniem zarówno do dali, jak i do bliży.

Też mam taką nadzieję, ale martwi mnie czy wogóle do dali powinienem nosić pryzmaty. Przecież patrząc bardzo daleko praktycznie mogą mi szkodzić (przeciwdziałać), prawda?

Lekarz badanie do dali przeprowadził dla odległości około 10-15 metrów. Do bliży(a raczej komputera) na odległość około 70cm.

W badaniu wyszło, że na odległość 70cm prawidłową konwergencję mam przy użyciu pryzmatu 6pd a na odległość około 10-15 metrów prawidłową mam dla 4 pd. Jak to według praw fizyki możliwe? Przecież sam kąt konwergencji dla 70cm przy moim rozstawie 60mm wynosi 8,5 pr dptr a dla 10metrów wynosi 6 pr dptr a dla 15 juz tylko 4pr dptr. Stąd różnica wynosi 8,5 - 6 = 2,5 a nawet 8,5 - 4 = 4,5 jeśli przyjmiemy 15 metrów jako dal. Idąc dalej Jeśli do 70 cm dostaję 6 pr dptr to do dali powinienem dostać o conajmniej 2,5 lub nawet 4,5 mniej czyli 3,5 lub 1,5 pr dptr. Wnoskuję, że albo do bliży dostałem zbyt słaby pryzmat lub do dali za silny, po prostu mało precyzyjne badanie i polegające na kondycji oczu w trakcie trwania badania?

Czy może niewłaściwie kalkuluję? Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?

W temacie soczewek asferycznych (podwójnie asferycznych) czy ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego niektórzy ich nie tolerują i jak to się objawia? (bóle głowy? niedowidzenie?). A tym bardziej jeśli są niedokładnie zamontowane.

W kwestii rozstawu źrenic czy należy w okularach do bliży dać mniejszy rozstaw środków optycznych? W końcu patrzeć sie będzie na niewielką odległość i napewno nie na wprost, lecz zbieżnie do nosa. Jak dotąd prawie każdy dawał mi rozstaw 60mm i od ok 10 lat 61mm przepisując jedne okulary mające służyć zarówno do dali jak i bliży.

Skoro używałem ich 12 godzin dziennie na odległość 70 cm to raczej taki rozstaw jest nieodpowieni, za duży. Jedno to akomodacja, która radziła sobie z przejsciem blisko-daleko. Ale z efektem pryzmatu przy przesunięciu środków optycznych najwyraźniej moje oczy sobie nie radziły skoro teraz mam egzoforie (nie sugeruje, że wyłącznie z winy podwójnie asferycznych okularów o rozstawie mierzonym do dali, których przecież używałem do bliży, ale jednak mogło to zaszkodzić). Czy ktoś ma zdanie na ten temat?

Z góry dziękuję za pomoc!

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, 04:29 

Moje stare soczewki okularowe, które nosiłem przez prawie 5 lat to HOYA Nulux 1.6 HVA (podwójnie asferyczne):
OP -3,0 -0.5 165
OL -3,25 --- ---

Na oku lewym okulista dał mocniejsza sferę a zrezygnował z cylindra. W badaniu refraktometrem, jeśli dobrze pamiętam, wyszło OL cyl -0,5 a OP cyl -0,75. Żałuje że sam nie kazałem na OL dać cylindra -0,25. Komfort widzenia prawym okiem o niebo lepszy był niz lewym okiem, które nie miało korekcji cylindrem.

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, 18:53 
administrator forum

Nulux nie jest podwojnie asferycznym, powinno byc napisane Nulux EP

a moze bylo robione - dondersem, nie koniecznie musi to byc maddox

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, 20:36 

LEMUR napisał(a):
Nulux nie jest podwojnie asferycznym, powinno byc napisane Nulux EP

Poniżej fragment skanu zlecenia wypisanego przez optyka:
Obrazek

Czy ktoś potrafi rozszyfrować ten zapis? Co napisał optyk i jaki to rodzaj szkieł?

LEMUR napisał(a):
a moze bylo robione - dondersem, nie koniecznie musi to byc maddox

A czy do zrobienia krzywej Dondersa nie potrzeba wyników badania metodą Maddoxa?

Czym jest metoda Dondersa?

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, 21:38 
administrator forum

Przepisane soczewki to soczewki ASFERYCZNE (NULUX) w indeksie 1.6 (rynkowa nazwa indeksu EYAS) z powloka HVA, srednica 70mm

soczewki PODWOJNIE asferyczne maja oznaczenie dodatkowe EP - czyli byloby NULUX EP.

Nie, do Dondersa nie trzeba maddoxa, polega m.in. na wyznaczeniu zakresow forii, narysowaniu wykresu oraz zakresow zamazania/zerwania/odtworzenia fuzji, obliczenia kilku rzeczy, sprawdzenia z normami i polaczenia tego z kilkoma innymi testami - takze napewno nie nalezy do metod "na oko"

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, 22:53 

OK. Pytanie o Dondersa proszę zignorować. U optometry miałem Dondersa (choć nie podano mi wyników, zapytam wkrótce). U jednego okulisty miałem badanie metodą Maddoxa (ten od pryzmatów 4pd i 6pd). A u tego okulisty, któremu zapłaciłem 180 złotych (2pd) miałem zwykłe zakrywanie oczu i obserwowanie ruchu gałek ocznych i na tej podstawie dostałem recepte z pryzmatami.

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, 23:33 

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale wygląda na to, że nareszcie mamy wyedukowanego pacjenta, który:
 wie co to jest egzo- i ortofonia skoro kojarzy, że przy ortofonii pryzmat może przeszkadzać.
 nie są mu obce pojęcia: akomodacja, konwergencja i fiksacja (chociaż nie wiadomo dlaczego uważa, że jak dobrze widzi każdym okiem to akomodacja jest ok.) i potrafi je ze sobą skojarzyć.
 odróżnia refraktometr od komputera do badania wzroku, a nawet zna metodę maddoxa i wie, jak się to pisze.
 potrafi policzyć konwergencję w prdptr., chociaż nie uniknął pomyłki, ponieważ powinno być 0,6 prdptr dla 10 m i 0,4 prdptr dla 15 m (dla przyjętych warunków).
 nie wie czym jest „metoda Dondersa”, ale wie, że istnieje krzywa Dondersa.
Budujące, ale dziwne.

Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, 00:06 

Poniżej zamieszczam koperty od soczewek zrobionych według zlecenia z poprzedniego obrazka:

ObrazekObrazek

Czy to napewno nie są podwójnie asferyczne a jedynie asferyczne soczewki?

Refractive index (d line) 1.59 (e line) 1.60
Abbe Value 41.
Specific Gravity 1.32
Clear spectacle lens. Category 0.
HOYA Lens Thailand LTD. (Made in Thailand).

Widać nie są to NULUX EP, ale co oznacza NULUX EX?

Widzę również, że średnica (80mm) jest inna niż na zleceniu (70mm), ale to chyba nie ma znaczenia skoro potem i tak jest wycinana? (nadmienię, że szkiełka w moich okularkach są dość malutkie). Oprawki nie obiegają szkieł a jedynie są mocowane w punkcie po zewnetrznej i przy nosie, zdjęcie poniżej:
Obrazek

Z góry dziękuję za kolejną pomocną odpowiedź!

Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, 05:19 

sylvia napisał(a):
Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale wygląda na to, że nareszcie mamy wyedukowanego pacjenta, który:
 wie co to jest egzo- i ortofonia skoro kojarzy, że przy ortofonii pryzmat może przeszkadzać.

Poprawny zapis to ortoforia. Ortofonia i ortoforia to dwia różne pojęcia. Ortofonia to nauka poprawnej wymowy, a ortoforia to ukryty zez rozbieżny. Wierzę, że każdemu trafiają się kiedyś literówki.

sylvia napisał(a):
 nie są mu obce pojęcia: akomodacja, konwergencja i fiksacja (chociaż nie wiadomo dlaczego uważa, że jak dobrze widzi każdym okiem to akomodacja jest ok.) i potrafi je ze sobą skojarzyć.

Jeśli obraz w punkcie bliży oraz w punkcie dali widzę ostro to mam prawidłową akomodację.
Dlaczego i gdzie moje wnioskowanie jest błędne?

sylvia napisał(a):
 odróżnia refraktometr od komputera do badania wzroku, a nawet zna metodę maddoxa i wie, jak się to pisze.
 potrafi policzyć konwergencję w prdptr., chociaż nie uniknął pomyłki, ponieważ powinno być 0,6 prdptr dla 10 m i 0,4 prdptr dla 15 m (dla przyjętych warunków).

Jak więc mają się te wyliczenia do zaleconych pryzmatów 6pd do bliży i aż 4pd do dali?

sylvia napisał(a):
 nie wie czym jest „metoda Dondersa”, ale wie, że istnieje krzywa Dondersa.

No więc nie skojarzyłem, że samo badanie pacjenta w celu uzyskania wartości do wykresu i krzywej Dondersa jest nazywane "metodą Dondersa". Natomiast sporządzić krzywą Dondersa to nic trudnego.

sylvia napisał(a):
Budujące, ale dziwne.

Lubię wiedzieć o co chodzi. Tydzień temu stwierdzono u mnie egzoforię wobec czego jak w każdym przypadku choroby powinienem przecież wiedzieć co mi jest oraz jak mam zapobiegać rozwojowi choroby i leczyć się.

Jak zwykle proszę o odpowiedzi i dziękuję za kolejne pomocne wypowiedzi!

Tytuł:
PostNapisane: 01 mar 2008, 22:40 

Prawda jest taka, że jeżeli widzisz ostro w dali i bliży, to jeszcze nie oznacza, że wszystko jest ok. Kluczowa jest tutaj zależność ruchów oka i akomodacji. Po prostu oko wykazuje z różnych względów pewną tolerancję na nieprawidłowe "ustawienia" .
Jeżeli chodzi o kombinacje ruchów wergencyjnych ( konwergencja , dywergencja ) i akomodacji w porównaniu do teoretycznego modelu jaką jest linia Dondersa, to istnieje dowolnosć.
Isnieje tzw. strefa komfortu widzenia. Z tego też względu przepisuje się soczewki pryzmatyczne w inny sposób niż wynikałoby to z prostych wyliczeń matematycznych.

Pozdrawiam
Andrzej

Tytuł:
PostNapisane: 02 mar 2008, 00:21 

@ndrew napisał(a):
Prawda jest taka, że jeżeli widzisz ostro w dali i bliży, to jeszcze nie oznacza, że wszystko jest ok.

Tak, dlatego napisałem, że:
nisses"
Jeśli obraz w punkcie bliży oraz w punkcie dali widzę ostro to mam prawidłową akomodację.
[/quote]

[quote="@ndrew napisał(a):
Kluczowa jest tutaj zależność ruchów oka i akomodacji. Po prostu oko wykazuje z różnych względów pewną tolerancję na nieprawidłowe "ustawienia" .
Jeżeli chodzi o kombinacje ruchów wergencyjnych ( konwergencja , dywergencja ) i akomodacji w porównaniu do teoretycznego modelu jaką jest linia Dondersa, to istnieje dowolnosć.
Isnieje tzw. strefa komfortu widzenia. Z tego też względu przepisuje się soczewki pryzmatyczne w inny sposób niż wynikałoby to z prostych wyliczeń matematycznych.

Z tym też się zgodzę, jednak upraszczając jeśli egzoforii do bliży towarzyszy ortoforia do dali, to do dali nie powinno się zakładać pryzmatów. Prawda?

Jak duża jest ta dowolność interpretacji?

Tytuł:
PostNapisane: 02 mar 2008, 04:30 

@ndrew napisał(a):
Prawda jest taka, że jeżeli widzisz ostro w dali i bliży, to jeszcze nie oznacza, że wszystko jest ok.

Tak, dlatego napisałem, że:
nisses napisał(a):

Pisałem jedynie o akomodacji. Nie napisałem, że wtedy WSZYSTKO jest OK a jedynie, że akomodacja jest OK.

Tytuł:
PostNapisane: 02 mar 2008, 15:32 

Pisząc o dowolności ruchów wergencyjnych i akomodacji miałem na myśli kombinacje typu "każdy z każdym" :
- ortoforia do dali i egzo- bądź esoforia do bliży
- ortoforia do bliży i egzo- bądź esoforia do dali
- egzo- esoforia do dali i egzo- esoforia do bliży

Piszesz, że masz ortoforię do dali i egzoforię do bliży. Jednocześnie lekarz przepisał Tobie pryzmaty 6 prdpt do blizy i 4 prdpt do dali. Nie napisałeś jak te pryzmaty są usytuowane tzn. gdzie jest baza pryzmatów.

Pojęcie ostrego widzenia jest względne. Wiesz, pacjent, który nigdy nie miał ostrości wzroku większej od określonej wartości visusu nie wie, czy można widzieć lepiej. Lepszy pogląd daje podanie ułamka Snellena.

Tytuł:
PostNapisane: 02 mar 2008, 16:28 

@ndrew napisał(a):
Pisząc o dowolności ruchów wergencyjnych i akomodacji miałem na myśli kombinacje typu "każdy z każdym" :
- ortoforia do dali i egzo- bądź esoforia do bliży
- ortoforia do bliży i egzo- bądź esoforia do dali
- egzo- esoforia do dali i egzo- esoforia do bliży

Piszesz, że masz ortoforię do dali i egzoforię do bliży. Jednocześnie lekarz przepisał Tobie pryzmaty 6 prdpt do blizy i 4 prdpt do dali. Nie napisałeś jak te pryzmaty są usytuowane tzn. gdzie jest baza pryzmatów.

Mam egzoforie, przy egzoforii jest baza przy nosie (basis nasale).
Co do ortoforii do dali, to jesli mowimy o blizy wzrokowej i dali wzrokowej tak jak w przypadku akomodacji (okolo 6m) to wedlug badan mam egzoforie do obu. Natomiast jesli mowimy o dali jako o dali w praktyce (np. 100m lub 200m) to nie czuje zadnego dyskomfortu i widze prawidlowo. Niestety u lekarza badanie bylo jedynie na odleglosc sadze ok 10m (jak sie zastanowie to moze nawet mniej, bo fotel nie byl calkiem pod sciana).

Dlatego nie wiem czy powinienem nosic pryzmaty np. jadac samochodem lub spacerujac po miescie. Nie powinienem przeciez przeciwdzialac pryzmatom patrzac w dal.

@ndrew napisał(a):
Pojęcie ostrego widzenia jest względne. Wiesz, pacjent, który nigdy nie miał ostrości wzroku większej od określonej wartości visusu nie wie, czy można widzieć lepiej. Lepszy pogląd daje podanie ułamka Snellena.

Przy obecnej korekcji ponad 1,0.

Ale swoja droga jak wyglada zakladanie coraz silniejszych minusow? Przeciez oni mi zakladali coraz silniejsze i coraz lepiej widzialem. Jaki jest efekt zalozenia zbyt silnych minusów? Powinien byc chyba taki jak za slabych? (sprawdze jutro ou optyka)

Strefa czasowa: UTC + 1