Wspinacze i polarnicy powinni mieć bardziej zabudowane okulary, aby chronić nos i boki oczu przed nadmiernym światłem i promieniowaniem UV. Optykon oferuje doczepianą ochronę nosa i okolic bocznych oczu – można je dopiąć do wszystkich okularów, co przyda się nawet niedzielnym turystom podczas górskiego spaceru w słoneczną pogodę. Soczewki okularów wykorzystywanych w sportach górskich muszą zapewniać maksymalną ochronę przed UV i rażącym światłem, zatem powinny mieć kategorię co najmniej 3 lub 4, jeśli chodzi o zabarwienie i stopień absorpcji światła. Kategorie transmitancji świetlnej soczewek okularowych są w tabeli 2.

tabelka zaciemnienie
kolarstwie liczy się przede wszystkim stabilność, lekkość oraz dobry system wentylacyjny. Soczewki – najlepiej wymienne, dostosowane do różnych warunków pogodowych. Kształt okularów rowerowych powinien być opływowy, aby dobrze chronić oczy przed kurzem, wiatrem i słońcem. Soczewki fotochromowe również się sprawdzą w tym sporcie. 

Narciarstwo wymaga zabudowanych okularów lub gogli, również ze znakomitym systemem wentylacyjnym i wygodną, miękką, lekką oprawą. Soczewki powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i dobrze chronić przed światłem i UV. Ich kolor musi umożliwiać spostrzeżenie, gdzie są muldy i inne nierówności stoku, poprawiając też kontrast i uwzględniając niekorzystne warunki atmosferyczne. Polaryzacja, choć pomocna w likwidowaniu odblasków odśniegowych, nie pozwala odróżnić śniegu od lodu.

Tak modne teraz bieganie i nordic walking to sporty wymagające okularów stabilnych, wygodnych i dobrze wentylowanych. Polecane są soczewki wymienne, w zależności od tego, jaka panuje pogoda. Dla biegaczy z wadą wzroku soczewki fotochromowe są świetnym rozwiązaniem. Kształt oprawy powinien być aerodynamiczny, aby zapewniać ochronę przed pędem powietrza i kurzem.

Sporty wodne wymagają przede wszystkim soczewek, które podniosą jakość (polaryzacja, antyrefleks) i komfort widzenia (powłoki hydrofobowe). Muszą chronić przed nadmiernym światłem i UV. Stabilne oprawy powinny być jednocześnie odporne na działanie czynników chemicznych, jak choćby słona woda.

Wędkarstwo, tak popularne w naszym kraju wśród męskiej części społeczeństwa, wymaga od okularów przede wszystkim poprawy percepcji głębi i kontrastu oraz doskonałego widzenia pod powierzchnią wody, a więc polaryzacji i ochrony przed blaskiem.

Warto również przypomnieć o wyspecjalizowanych okularach dla kierowców. Sama oprawa powinna być stabilna, lekka i wygodna, by nie przeszkadzać podczas wielu godzin jazdy. Nie może też być zbyt zabudowana, aby nie ograniczać pola widzenia kierowcy. Soczewki mają podwyższać kontrast i jakość widzenia oraz chronić przed światłem. Wiele firm produkujących okulary i soczewki sportowe ma w swojej ofercie dedykowane okulary dla kierowców, z zaawansowanymi technologiami, pomocnymi uszlachetnieniami i właściwościami, poprawiającymi jakość i komfort widzenia.

Świetnym rozwiązaniem dla kierowców z wadami wzroku (choć nie do prowadzenia samochodu w nocy) są soczewki DriveWear, łączące technologię fotochromową Transitions (barwią się także we wnętrzu samochodu) i polaryzacyjną Younger Optics. Wspomniane wcześniej soczewki XTRActive Transitions Optical również sprawdzą się dobrze za kierownicą, bowiem ciemnieją za szybą samochodu. Jeśli chodzi o barwienia soczewek dla kierowców, kolory powinny być neutralne i nie mogą przekłamywać barw (brązowe, szare – tzw. barwienia fizjologiczne). Wykluczona jest kategoria 4 stopnia zabarwienia – te soczewki są za ciemne. Nie można nosic okularów barwionych podczas nocnej jazdy – tzw. żółte soczewki do nocnej jazdy są niebezpieczne i nie pomagają, ale przeszkadzają. Choć są one przydatne w wielu sportach w warunkach ograniczonej widoczności, mgły, dużego zachmurzenia (tenis, myślistwo, itp.), to na drodze w nocy ograniczają postrzeganie ciemnych obiektów. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną to jedyna bezpieczna opcja dla kierowców do jazdy nocą.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wszystkie materiały zamieszczone w serwisie gazety OPTYKA są ograniczone prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie mogą być kopiowane, publikowane i rozprowadzane w żadnej formie bez zgody wydawcy firmy M2 Media s.c. 

Korzystanie z informacji dostępnych na stronach branżowego dwumiesięcznika OPTYKA może się odbywać wyłącznie w sposób zgodny z prawem.

Zakaz wykorzystywania materiałów.

Kopiowanie, przedruk tekstów oraz ilustracji i zdjęć zamieszczonych na stronach czasopisma oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych, jak również w innej formie, jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela M2 Media s.c.